Jak się uczyć?,  Szybkie czytanie

6 sposobów, dzięki którym zaczniesz Szybciej Czytać!

Niestety, ale chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ludzie są coraz bardziej leniwi. Niestety, nic na to nie poradzimy. Zdaje sobie też sprawę z tego, że ten tekst też czyta wielu leniwych ludzi. Nie mówię, że jesteś to Ty, ale może to być on, ona, albo on. Wiecie o czym mówię, prawda?

6 sposobów, dzięki którym zaczniesz szybciej czytać

Treningi szybkiego czytania są mozolne, ale na szczęście jest kilka sposobów, dzięki którym można osiągnąć fajne efekty, bez większego nakładu pracy. Nie będą one tak fajne, jak w przypadku regularnych treningów, ale z pewnością będziemy w stanie poprawić nasze tempo o 50%. Chcesz to sprawdzić? Zapraszam!

1. Rozgrzewka przed czytaniem

Brzmi głupio, prawda? Wiele osób myśli, że rozgrzewka jest przypisana tylko i wyłącznie do ćwiczeń fizycznych, ale to nie jest prawda. Z pewnością niejednokrotnie zauważyliście, że idąc do szkoły na matematykę o 7:10 nie jesteśmy w stanie pracować normalnie. Nie jest to spowodowane tylko i wyłącznie niewyspaniem, bardzo dużą rolę odgrywa… brak rozgrzewki. Matematyka to przedmiot, na którym nauczyciele wręcz kochają zacząć z grubej rury, najlepiej od zadań, których kompletnie nie rozumiemy. Nie jesteśmy przez to w stanie pracować na normalnych obrotach, bo nasz mózg nie jest do tego przystosowany. Jak przygotować go do pracy? Weźmy kilka prostych zadań logicznych, dosłownie dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie w zakresie 100. Postarajmy się też przez minutę zrobić jak najwięcej ósemek i znaków nieskończoności wzrokiem, wodząc raz w jedną, a raz w drugą stronę. Dodatkowo warto dodać też klasyczną rozgrzewkę – kilka machnięć ramionami, obroty głowy, krążenia tułowiem z pewnością dostarczą sporo pozytywnych bodźców do mózgu. 

2. Poprawne ułożenie

Błahe? Tak, ale konieczne. Kochamy czytać na leżąco, czy w innych dziwnych pozycjach, ale nie są one optymalne do nauki. Jeśli chcemy osiągać fajne wyniki, powinniśmy jednak usiąść i wyprostować się na krześle. Nie wierzysz, że przyniesie to odpowiednie efekty? Sprawdź sam! 

3. Przeczytaj nagłówki

To pewnego rodzaju zabawa dla mózgu. Jeśli przed nauką przeczytamy nagłówki, to podświadomie będziemy chcieli jak najszybciej dowiedzieć się, o co w nich chodzi. To pewnego rodzaju zabawa dla mózgu, ale uwierzcie, że przynosi ona bardzo fajne efekty.

4. Czytanie ze wskaźnikiem

Chyba każdy kiedyś to robił, prawda? Na bank w przedszkolu Pani kazała podłożyć paluszek i wodzić za nim wzrokiem. Nie było tak? Nie chodziłeś do przedszkola? No to w podstawówce! Na pewno każdy kiedyś to robił. Jak to ma pomóc nam szybko czytać? Po prostu musimy ruszać palcem szybciej, niż czytamy. Nie pytajcie się, dlaczego dzięki temu będziecie czytać szybciej, tylko po prostu to sprawdźcie! Ważne, żeby robić to dokładnie, ponieważ w innym wypadku wzrok będzie nam uciekał.

5. Rapid Serial Visual Presentation

Popularna metoda wśród nauczycieli szybkiego czytania. Sam mocno poprawiłem swoje tempo, kiedy rozpocząłem treningi wspomagane RSVP. Jest to metody błyskawicznej wizualnej prezentacji informacji. Jest idealna do wymuszenia w każdym z nas zatrzymania subwokalizacji, czyli niepotrzebnego powtarzania w głowie czytanego tekstu. Aby ją zastosować, musimy jednak skorzystać z jakiegoś programu. Jest ich sporo, np. AccelaReader – polecam!

6. Pij wodę

„O nie! Kolejna osoba pisze o tym, żebyśmy pili wodę!” – słyszałem to już tysiące razy, ale uwierzcie, że woda to naprawdę zbawienny napój, który na bank pomoże wam poprawić tempo pracy. Szklanka wody pita raz na godzinę jest w stanie całkowicie zmienić nasze samopoczucie! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *