Jak się uczyć?

7 kroków do skutecznej nauki – musisz je poznać!

Jak skutecznie się uczyć?

Bardzo wiele osób myśli, że żmudna, czasochłonna i monotonna nauka to jedyny sposób, aby osiągnąć sukces. To oczywiście bzdura. Totalna bzdura. Wszystko można przyspieszyć, między innymi znając podstawy szybkiego czytania.

1. Motywacja

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że to co robisz ma jakiś cel. Jeśli się uczysz, to zadaj sobie pytanie: po co to robię? Serio. Nawet prosta odpowiedź z serii: uczę się, bo nie chce mieć komisa z biologii jest naprawdę pomocna. Zapada w świadomości.

2. Plan działania

Przede wszystkim – ustalcie sobie plan działania. Np. podzielcie sobie dany materiał na kilka części i róbcie mini-sprawdziany. Nie przesadzajcie jednak! Nie róbcie jakiś gigantycznych rozpisek, bo będą trwały one dłużej, niż sama nauka – zapewniam!

3. Odpowiednia koncentracja

I tutaj pojawia się naprawdę zabawna rzecz. Wiele osób myśli, że chodzi o całkowitą koncentrację, a to gówno prawda. Są rzeczy, których po prostu nie można uczyć się przy lampeczce, zamkniętym pokoju i w absolutnej ciszy. Szczególnie wtedy, kiedy coś jest kompletnie nudne. W dzisiejszych czasach ciężko jest nam się skoncentrować nad nudnymi rzeczami, nawet widząc korzyści, jakie z niej wynikają. Dlatego, jeśli uczysz się czegoś, co Cię nudzi, to polecam odpalić muzykę, włączyć facebooka i… całkowicie się dekoncentrować. Sprawi to, że nie będziemy się nudzić, a dzięki temu być może uda nam się uczyć dłużej, co będzie o wiele bardziej efektywne.

4. Muzyka

Skoro już przy chaosie jesteśmy, to odpowiednia muzyka również fajnie wpływa na nasz mózg podczas nauki. Opisano to już w kilku miejscach. Jeśli lepiej pracuje wam się z muzyką – po prostu ją włączcie. Niech to jednak nie będzie dubstep ani żadne uliczne rapy – pozostańmy na czymś spokojnym.

5. Pij wodę!

O zaletach picia wody mógłbym rozpisywać się godzinami, ale to raczej by was zanudziło. Mogę jedynie zapewnić, że woda wyostrza umysł. Chcesz zobaczyć? Sprawdź sam!

6. Otwórz okno!

Wpuść świeże powietrze do środka, a jeśli masz możliwość – pójdź uczyć się na zewnątrz. Dostęp świeżego powietrza nie tylko dotlenia nasz organizm, co wpływa chociażby na poprawę naszej kreatywności, a także na jakość snów, które mają kluczowe znaczenie za regenerację naszego mózgu. Jeśli chcesz jeszcze lepszych efektów – wyjdź na spacer!

7. Oświetlenie

Pewnie niejednokrotnie uczyliście się przy pełnym oświetleniu. Każdy tak ma! Jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Oczywiście wiadomo – najlepiej uczyć się przy świetle dziennym, ale jeśli nie ma takiej możliwości – postarajcie się zakupić lampke, a także odpowiednią żarówkę. Poczujecie ogromną różnice!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *