Jak się uczyć?

Jak robić notatki – czyli porozmawiajmy o sprawach oczywistych

Generalnie może dziwnie to zabrzmi, ale większość osób dłużej szuka informacji na temat tego, jak robić notatki, niż notuje informacje na zajęciach czy w domu. W sumie to logiczne, najwięcej osób odpuszcza na samym początku swoich postanowień, czyli nabywamy wiedzę, która będzie nam potrzebna do nauki po to, żeby się później nie uczyć 😉 Niemniej jednak mamy nadzieję, że jesteś właśnie tą osobą, która przebrnie przez ten ciężki, początkowy okres i będzie przygotowywać takie notatki, że nawet sąsiad nauczy się z nich przez ścianę.

Jak robić notatki?

Robienie notatek to jedna z najlepszych metod nauki i pomaga o wiele szybciej zapamiętać dany materiał. Jeśli macie odpowiednio dużo zapału, polecamy od razu zainteresować się mapami myśli, które w naszym mniemaniu są niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o naukę. W tym artykule pozostaniemy jednak przy notatkach tradycyjnych, ponieważ każdy może zrobić je od ręki.

Dlaczego warto robić notatki?

Obiecałem, że ten artykuł będzie o banałach, więc zaczynamy od tego, dlaczego warto robić notatki. Powodów jest kilka:

  1. Już samo przygotowywanie notatek sprawia, że uczymy się danego materiału, ponieważ pozwala na zapoznanie się z informacjami z danego działu.
  2. Już podczas przygotowywania notatek możemy obiektywnie ocenić aktualny stan naszej wiedzy, więc będziemy w stanie ocenić, co umiemy lepiej, a o czym w ogóle nie mamy pojęcia.
  3. Podczas pisania porządkujemy informacje, a jeśli będziemy wystarczająco wytrwali (przygotujemy jakieś ładne zeszyciki, segregatorki czy inne, będziemy musieli odpuścić góra jeden odcinek naszego ulubionego serialu), to będziemy w stanie segregować naprawdę obszerne ilości materiału, które pomogą nam w powtórzeniu informacji za jakiś czas.
  4. Przygotowywanie notatek pozwala nam też na dokładne zrozumienie treści, co jest bardzo ważne ze względu na detale, o których często zapominamy podczas nauki bez notowania.
  5. Nieustanna weryfikacja wiedzy. Wystarczy zerknąć do notatek i sprawdzić, czy pamiętamy informacje na temat danego zagadnienia.

Treść – O czym warto pamiętać?

Każdy etap rządzi się własnymi prawami. Przede wszystkim warto jest na początku uczyć się selektywnie. Starajcie się skupić swoją uwagę na nagłówkach, tabelkach czy miejscach, które są pogrubione. Po przekartkowaniu wszystkiego będziecie mieli ogólną wizję tego, jak to wszystko wygląda.

Oceń, ile tak naprawdę wiesz

To może zabrzmieć śmiesznie, ale większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, ile tak naprawdę wie. Podczas przygotowywania notatek staraj się co jakiś czas zadawać sobie pytania odnośnie materiału, a następnie wypisz je na kartce. Dzięki temu ocenisz, co tak naprawdę jest najważniejsze, a sam uświadomisz sobie cel, który pozwoli Ci lepiej koncentrować się podczas nauki.

Segregowanie danych

Wszystkie materiały powinniście dokładnie przeanalizować. Warto przeczytać wszystko od deski do deski – będziemy mieli ogólną ocenę sytuacji. Jeśli jednak tekst ma milion stron, postarajcie się podzielić go w rozsądny sposób, najlepiej na krótkie teksty. Jeśli macie więcej czasu na opanowanie materiału, starajcie się systematycznie uczyć małych partii, to przynosi lepsze efekty. Postarajcie się zanotować to, co jest najważniejsze, to z pewnością pomoże Ci szybciej ogarnąć ten sajgon 🙂

Bardziej istotne pierdoły

Generalnie z takich ciekawostek zaznaczę, że notatki warto przeczytać 2-3 razy bezpośrednio po zakończeniu notowania. Dlaczego? Często wypisujemy dużo niepotrzebnych informacji, które z pewnością nie będą nam potrzebne. Jest to nawyk, który często ciężko z siebie wyrzucić. Następnie starajmy się zweryfikować, czy notatki odpowiadają na wszystkie nasze pytania. Jeśli tak – gratulujemy! Z pewnością takie notatki przydadzą Ci się bardziej 🙂 I taka ostatnia rzecz: Tekst warto też sobie powtarzać na głos, naprawdę bardzo fajnie to wszystko działa.

Forma – O czym warto pamiętać?

Estetyka kluczem do sukcesu!

W skrócie: dużo kolorków! Kolorowe karteczki! Kolorowe długopisy! Markery! Kredki! Wincej kolorków! To właśnie one są najważniejsze podczas przygotowywania notatek! Dzięki kolorkom będziemy w stanie o wiele więcej zapamiętać! Postarajcie się, aby każdy kolor miał swoje wyjątkowe i unikalne znaczenie i – co najważniejsze – nigdy nie zmieniajcie gotowego schematu! To właśnie on będzie pomagał wam uczyć się w odpowiednim tempie. Tutaj warto poczytać o mapach myśli, z pewnością przygotujemy dla was tekst na ich temat za jakiś czas 🙂

Notatki koniecznie przygotujcie ręcznie. Każdy z nas ma w sobie cząstkę kinestetyka, więc jeśli pisanie na klawiaturze nie jest dla was umiejętnością nieświadomą, pozostańcie na kartkach, które pozwolą wam zanotować więcej. Warto od czasu do czasu coś narysować, przede wszystkim dla tych trudniejszych elementów – dzięki temu lepiej będziemy kojarzyć dany element. Pamiętajcie o tym, że tekst musi być przejrzysty, to kluczowe, abyśmy mogli nad wszystkim zapanować. Warto również, aby każdy temat miał osobne kartki, łączenie tematów sprawi, że będziemy je ze sobą kojarzyć, co jest absolutnie niewskazane (w większości przypadków). Warto też zaopatrzyć się w segregatory, kolorowe kartki przylepne, tablicę korkową i wiele, wiele innych! Na zdjęciach widać, jak to wszystko ładnie działa:

Jeśli już dobrnąłeś do końca artykułu, to z pewnością nabrałeś już odpowiedniej energii, która pozwoli Ci przygotować sensowne notatki. Jeśli jesteś wystarczająco odważny – zacznij się uczyć, to z pewnością podniesie Twoje samopoczucie, a później samoocenę! Zanim jednak do tego przejdziesz, przeczytaj koniecznie mój tekst na temat tego, jak się nie uczyć. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *