Matura krok po kroku

Potęgi – przykłady zadań maturalnych

Pamiętajcie, że matura nie jest poważna. Ja jestem poważny. Najpoważniejszy. Matura niepoważna. Ja poważny. No, skoro wyjaśniliśmy sobie, to teraz pora na przejście do PRAWDZIWYCH, SERIO, przykładów maturalnych. Często kiedy pokazuje ja na zajęciach, to wyrazy twarzy moich uczniów wyrażają takie soczyste xdd – ja wręcz to słyszę!

Myślisz, że matura jest trudna? To jak wyjaśnisz obecność tych zadań, które za chwilę udostępnię?

W poprzednim temacie omówiliśmy wzory na potęgi, prawda? Jak nie widziałeś to koniecznie zobacz, super omówione. No i przepisywaliśmy sobie te wzory i ja je tam pokolorowałem nie? Ładnie pokolorowałem. No – to tutaj chodzi o to samo. Serio.

Potęgi – przykłady zadań maturalnych

Postarałem się ułożyć je od najprostszych do bardzo łatwych, dlatego nie ma tutaj chronologii 😉

Matura 2016

Matura z matematyki 2016 - ułamki

To zadanko to czyste złoto, dosłownie. 24 karaty. Trzeba tutaj umieć dodawać. Korzystamy z pierwszego wzoru, który mamy dostępny w karcie wzorów i robimy tak:

Matura z matematyki 2016 - rozwiązanie zadania 1Izi, prawda? Dalej jest równie śmiesznie:

Matura 2014

Tutaj jest już gorzej. Próbują nas przechytrzyć!

Matura z matematyki 2014 - zadanie 21

Cwaniaki myślą, że nie zauważymy, że tam jest nawiasik do potęgi zerowej, prawda? A może zauważyliśmy, ale nie wiemy co zrobić, jak nawiasik jest do potęgi zerowej? Spokojnie, są narkotyki jest karta wzorów!

Matura z matematyki 2014 - zadanie 21 - rozwiązanie

 

Teraz już lecimy na takie przykłady, co to sam nie mogę policzyć. Wczoraj dzwonił do mnie mój stary przyjaciel, Albert Einstain i powiedział mi: Mateusz, nie pij już więcej jak rozwiązać kolejny przykład. Troszkę koloryzuję jak coś.

Matura 2018

Matura z matematyki 2018 - zadanie 3

To jest ewidentnie wyzwanie, a tak serio to nie.

Matura z matematyki 2018 - zadanie 3 rozwiązanieMyślę, że wszystko jasne, więc przechodzimy do kolejnego, już lekko innego zadanka z tego samego roku:

Matura z matematyki 2018 - zadanie 2

Uuuuuuuu, ułamki i pierwiastki. Koniec świata, lecimy do domu. Głupia facetka ostrzegała, że tak będzie :/
Generalnie to pierwiastki to też takie potęgi. Jeśli macie problemy z ułamkami, to powtórzcie sobie co nie co tutaj: ułamki – tymczasem tłumaczę zadanko:

Matura z matematyki 2018 - zadanie 2 rozwiązanie

Aaaa, tylko dodam zanim znów odezwą się wszelkiej maści eksperci – tak, są wzory na pierwiastki i tak, można sobie to wszystko włożyć pod pierwiastek trzeciego stopnia, ale wiecie… nie ma tego w karcie wzorów, a moim celem tutaj nie jest nauka matematyki tylko przygotowanie ludzi do matury, to są dwie, zupełnie inne nauki 🙂 

No i tyle na dzisiaj! Wydaje mi się, że zdaliście sobie sprawę z tego, że rozwiązywanie tych zadań to kwestia przepisywania karty wzorów. Zdarza się jednak, że trzeba troszkę, troszeczeńkę, odrobineczkę pomyśleć. Dlatego zrób proszę te dwa zadanka (lekko różnią się od reszty) aby przećwiczyć przepisywanie z karty wzorów. Dodam tylko, że w jednym zadaniu trzeba najpierw sprowadzić liczby do tej samej potęgi – powodzenia!

Praca domowa z potęg
Matura z matematyki 2017 - zadanie 1Matura z matematyki 2012 - zadanie 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *