ulamki okresowe foto
Matura krok po kroku

Ułamek okresowy

Jeśli nie umiecie inne ułamki, to okresowe też nie będziecie umieć, więc koniecznie cofnijcie się do innych ułamków, np. do tematu ułamki zwykłe albo do tematu ułamki dziesiętne, bo ułamki okresowe to takie to i to troszkę. Teraz tak na poważnie:

Ułamek okresowy

Jest to pierwsza rzecz, która może wam się przydać bezpośrednio na maturze. Chodzi mi o to, że poprzednie tematy raczej większość z was ogarniała (to oczywiste rzeczy, musiałem je jednak poruszyć, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo nic nie robimy w szkołach). O ułamkach okresowych często jednak zapominamy, a są one w podstawie programowej, więc teoretycznie mogą się pojawić na maturze. Moim zdaniem się nie pojawią, ale ten kurs nie byłby perfekcyjnie idealny, gdybym tego tematu nie poruszył. Do dzieła!

ulamek okresowy

Myślę, że tyle pamiętaliście. Nie muszę wspominać, że ułamek okresowy nazywany jest inaczej ułamkiem nieskończonym? Nie? To dobrze. Przejdźmy do tego, jak ułamek nieskończony zapisać za pomocą ułamka zwykłego.

Zamiana ułamka okresowego na ułamek zwykły

To proste, ale przypomnę:
ulamek okresowy zamiana na zwykly

Tak to robimy w tym najprostszym przypadku, kiedy mamy okres bezpośrednio po przecinku. Co powinniśmy zrobić, jeśli okres nie jest bezpośrednio po przecinku? Już pokazuje:

ulamek okresowy na zwykly Proste? Proste! To teraz idziemy dalej! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *