Matura krok po kroku

Wzory na potęgi – czyli przepisywanie z karty wzorów

Serio. W tym temacie nie chodzi o nic innego. Po prostu chciałbym, żebyście zdawali sobie z tego sprawę. Słyszałem już setki razy, że „to proste” itd, a później patrzyłem, jak kaleko to wychodzi. Serio, nie bagatelizujcie mądrego przepisywania z karty wzorów, to zdecydowanie wystarczy, żeby zdać maturę z matematyki. Serio. Umiejętne przepisywanie z karty wzorów może nie zapewni nam wejścia na Harward, ale na Wyższą Szkołę Kręcenia Kebabem jak najbardziej. 

Wzory na potęgi

Łatwe i przełatwe. Pokazuje:

potegi wzory
Śmieszne, prawda? Tak jak cała reszta. Zabawa polega tylko i wyłącznie na tym, żeby nie pomieszać literek. Niżej jest dokładnie to samo.
wzory potegi 2wzory potegi 3

Prawda jest taka, że wystarczy umiejętnie poprzepisywać. Później przyda nam się to przy zadankach. Z takich rzeczy, które fajnie byłoby, jakbyście wiedzieli to: zawsze jak mamy jakieś działania na potęgach, to powinniśmy starać się doprowadzić wszystko albo do wspólnego wykładnika albo do wspólnej potęgi. Wtedy z pewnością wszystko pójdzie po naszej myśli 😉 Jeśli nie masz pojęcia co to w ogóle są te potęgi, to koniecznie zerknij na potęgi – wprowadzenie, a jeśli jednak ogarniasz, to przejdź z nami dalej na potęgi – przykłady zadań maturalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *